MARGUS VEIMANN
ÜLLE SISKA
Tänapäevase raamatukogu disainimine tähendab üha enam seda, et teenused ja ruumid on kasutajasõbralikud, hästi toimivad ning vastavad kogukonna vajadustele. Ka Rae valla raamatukogud liiguvad selles suunas. Kui Rae külla kerkib uus kool, saame juurde ühe haruraamatukogu ning soov on luua see algusest peale kaasaegse ja kogukonnale väärtuslikuna. Selleks viisime koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga läbi disainiuuringu. Küsitlesime õpetajaid, põhikooli- ja gümnaasiumiõpilasi ning avatud vastajana ka kõiki huvilisi. Lisaks korraldasime koosloome töötoad Rae Valla Alevike- ja Külavanemate Seltsi liikmete ning vanemaealiste nõukoguga. Nende arutelude ja tagasiside põhjal saime väärtuslikku sisendit, mida arvestada nii uute raamatukogude kujundamisel kui ka olemasolevate ajakohastamisel.
Rae valla raamatukogude disaini miniuuring
Rae valla raamatukogud on astumas olulist sammu tulevikku. Disainiuuring on inimkeskne ja iteratiivne lähenemine probleemide lahendamisele, mis seab esikohale empaatia, loovuse ja õppimisvalmiduse. Kuidas mõista koosloomes sihtrühmadega raamatukogude rolli aktiivse ja kaasahaarava kogukonnakeskusena, mis vastab kasutajate mitmekesistele vajadustele? On selge, et säilitades oma rolli traditsioonilise kirjanduse ja teadmiste vahendajana, on raamatukogul nii ülesanne kui võimalus kujundada koos sihtrühmadega kaasaegseid ja uuenduslikke lahendusi, mis toetavad kogukondlikku sünergiat ja arengut. Raamatukogu ei ole enam pelgalt vaikne ruum lugemiseks, vaid elav keskus, kus sünnivad ideed, omandatakse uusi oskusi ja teadmisi ning kohtuvad erinevad põlvkonnad.
Eesmärk
Disainiuuringu eesmärk oli kaardistada Rae valla elanike vajadused ja ootused seoses tänaste raamatukoguteenustega, et luua sisend Raemõisa ja Peetri uute raamatukoguhoonete kavandamiseks ning Lagedi ja Vaida olemasolevate ruumide uuendamiseks. Soov oli mõista, kuidas kujundada tänapäevane raamatukogu, mis arvestab erinevate põlvkondade vajadusi, ühendab kogukonda ja toetab kestlikku arengut.
Tulemused: digimentorist kohvikuni
Kasutajate ootused jagunesid kahte peamisesse kategooriasse: teenused ja ruumid. Väärtustatakse vaikseid alasid, töökohti kaugtööks, multifunktsionaalseid ruume üritusteks ning sotsialiseerumiseks. Eriliselt hinnatakse ööpäevaringset iseteenindust, s.h raamatukappe ja tagastuskaste.
Rohkem soovitakse näha tehnoloogiat, kaasaegseid töökohti, loovust toetavaid alasid ning kohvikulaadseid puhkenurki. Noored ootavad inspiratsiooni ja paindlikke koostöövõimalusi; eakad väärtustavad digimentorite tuge ning lihtsat ligipääsu teenustele. Koosloome töötoad tõid esile põlvkondade vahelise suhtluse tähtsuse ning ootuse, et raamatukogu pakuks rohkem sotsiaalseid ja kogukondlikke tegevusi, mis ühendavad eri vanuses kasutajaid.
Raamatukogu väärtus kogukonnale – neli tugevat sammast
Elukestva õppe partner – toetab isiklikku arengut ja eneseharimist.
Kogukonna ühendaja – ühendab eri vanuserühmad loovate ja sotsiaalsete tegevuste kaudu.
Kultuuri edendaja ja toetaja – rikastab valla kultuurielu sündmuste ja programmidega.
Kirjanduse populariseerija – tagab ligipääsu e- ja audioraamatutele ning mitmekesisele kirjandusele.
Kokkuvõte: süda, mis tuksub koos kogukonnaga
Uuringu tulemused näitavad, et Rae valla raamatukogudel on potentsiaali kujuneda kaasaegseteks kogukonnakeskusteks, mis pakuvad kohalike vajadustele vastavaid mitmekesiseid teenuseid ning ruume. Raamatukogude kujundamisel on seetõttu oluline luua dünaamilised ja mitmekülgsed keskkonnad, mis toetavad õppimist, töötamist, loovust, süvenemist ja sotsiaalset suhtlust.
„Loodavad ruumid peavad kõnetama kogukonda ja vastama nende vajadustele ning ootustele. Sellepärast oli ja on meie jaoks ülioluline kaasata kohalikke juba disainiprotsessi algfaasis. Me kuulame, mida inimesed vajavad, ja loome raamatukogud, mis vastavad päriselt nende ootustele,“ rõhutab Rae valla raamatukogu direktor Ülle Siska.
Rae valla raamatukogude disaini miniuuringu raporti ja raamatukogu arengukava 2023–2027 leiab veebiaadressilt raeraamatukogu.ee
Margus Veimann on Eesti Rahvusraamatukogu teenusedisainer. Ülles Siska on Rae valla raamatukogu direktor.